W meczu 10 kolejki Ekstraklasy do Łęcznej przyjedzie zespół Korony Kielce. W sobotnie popołudnie z pewnością na stadionie nie zabraknie popularnych „Scyzorów”, dlatego przedstawiamy Wam krótki opis naszego najbliższego rywala.
KLUB: Miejski Klub Sportowy „Korona” Kielce został założony 10 lipca 1973 roku z połączenia Iskry Kielce i SHL Kielce. W latach 2002-2008 klub należał do firmy Kolporter S.A. i właśnie w tamtym okresie osiągał swoje największe sukcesy takie jak awans do ekstraklasy w sezonie 2004/2005 czy awans do finału Pucharu Polski w sezonie 2006/2007 w którym musieli uznać wyższość Dyskoboli Grodzisk. W roku 2008 Korona została zdegradowana do I ligi przez Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej za udział w aferze korupcyjnej. Rok później kielczanie powrócili na najwyższy szczebel rozgrywkowy w kraju i występują w nim po dziś dzień.
KIBICE: Rok 1975 to pierwszy awans klubu do 2 ligi a wraz z tym pojawienie się większej rzeszy kibiców na „Koniewa”. Niestety w miarę obniżania się poziomu piłkarskiego fanów żółto–czerwonych szybko ubywało. Oprócz kibiców Korony w tamtych czasach ludzie chodzili także na mecze Błękitnych Kielce (klub gwardyjski). Pisząc o historii kibicowania w Kielcach nie wypada nie napisać o wojnie na linii Kielce-Radom w latach 70-tych. Lata 80–te to ciekawe pojedynki z Resovią Rzeszów czy pucharowy mecz z warszawską Legią. Zaczęły się też kontakty z fanami Polonii Warszawa, Cracovii. Następnie w latach 90-tych pojawiły się kontakty z KSZO Ostrowiec, Arką Gdynia, Stalówką, Sandecją czy Mielcokami. Po drodze bywały też dobre stosunki z fanami Odry Opole czy Polonii Bytom. Ciągły brak większego awansu sportowego było powodem, że fani Korony ciągle tułali się po 3 ligowych boiskach. Ówczesna 3 liga obejmowała południową-wschodnią część województw. W końcu nadeszły lepsze czasy dla kieleckich fanów. Mecze drugoligowe to większa szansa na pokazanie się kibicowskiej Polsce. Pierwszy wyjazd pociągiem specjalnym to wyjazd na mecz, którego stawką był awans do II ligi. Jechaliśmy na Suche Stawy na mecz z Hutnikiem Kraków, gdzie zawitało około 300 fanów Korony wspartych kibicami Pasów. Potem nadeszły mecze na Szczepaniaka z takimi ekipami jak Widzew, ŁKS, Jaga czy Zagłębie Sosnowiec. Drugoligowe spotkania na Szczepaniaka to przeważnie zajebisty doping, pierwsze oprawy grupy Ultras. Zaczęły się wyjazdy w konkretnych liczbach, przeważnie pociągami specjalnymi (Białystok, na który nie dojechaliśmy, ŁKS i zajebisty pokaz ultras czy Sosnowiec). Z momentem wybudowania w Kielcach nowego stadionu stary klimat zaczął być zastępowany nowym, bardziej piknikowym. Wiadomo, sportowy awans i nowy stadion przyciągnął za sobą rzesze nowych fanów, nie zawsze ogarniętych. Obecnie sektor najzagorzalszych kibiców „Złocisto-Krwistych” – znajduje się na piętrze trybuny, za bramką, od strony ulicy Gagarina. W zależności od atrakcyjności rywala i rozgrywek, zasiada w nim od 500 do 2500 fanów. Nowy sektor gości mieści 770 typa.
ZGODY: Korona ma obecnie 2 zgody: Stal Mielec oraz Sandecja Nowy Sącz.
WYJAZDY: Najliczniejszymi wyjazdami w historii są z pewnością eskapady na finał Pucharu Polski do Bełchatowa w 4000 tysiące osób (rok 2007), oraz wyjazd na Legię w 1000 osób (rok 2012). W obecnych rozgrywkach fani Korony byli na trzech wyjazdach: Legia Warszawa (240 osób), Cracovia Kraków (150 osób), Śląsk Wrocław (60 osób). Wyjazd do Łęcznej będzie prawdopodobnie ich najliczniejszą wyprawą w obecnym sezonie, gdyż dostali 378 biletów.
ULTRAS: Pisząc o Kibicach Korony nie można nie wspomnieć o ultrasach zrzeszeni pod nazwą „Ultras Korona’04” prezentują bardzo staranne oprawy, które doceniane są przez wszystkich kibiców w Naszym kraju.
Korony we Wrocławiu chyba 90 pare?